Komenda Miejska Policji w Przemyślu

Po raz kolejny Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu ostrzegają starsze osoby przed oszustwami działającymi metodą na „wnuczka”, fałszywego „policjanta”, czy „funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego”. Proceder przestępców zawsze inicjowany jest rozmową telefoniczną do wybranej osoby. Rozmowa telefoniczna prowadzona jest w taki sposób, aby senior uwierzył, że rozmawia kimś ze swojej rodziny np. córką, synem, wnukiem, bratankiem lub siostrzeńcem i sam wymienił jego imię oraz dane pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Oszuści proszą o udzielenie szybkiej pomocy finansowej. Do swoich ofiar wykonują dużo połączeń telefonicznych w celu wywarcia na nich presji psychologicznej i nakłaniania do szybkiego przekazania pieniędzy. Aby przekonać osobę, ze faktycznie doszło do wypadku i sprawa jest poważna, oszuści włączają do rozmowy „fałszywego” policjanta, a nawet „prokuratora”. Fałszywy policjant prosi o współpracę, która pomoże w ujęciu przestępców.

Oszuści zawsze tłumaczą, że sami nie odbiorą gotówki, tylko przez inną osobę.

Przestępcom chodzi o to, aby ofiara przekazała pieniądze nieznajomemu po mimo, że będzie widziała go pierwszy raz w życiu. Od swoich ofiar wyłudzają pieniądze znacznej wartości. Pamiętajmy:  »

Policjanci, nigdy nie informują mieszkańców o prowadzonych przez siebie czynności zmierzających do zatrzymania przestępców i nigdy nie żądają przekazania pieniędzy.

O każdym podejrzanym przypadku informujmy Policję pod nr tel. 47 823 33 10, numer alarmowy 112.